Rolex Experimental Deep Sea Special N°1 – Izvučen iz dubokog plavetnila

Ovo je prvi i jedini Rolex Deep Sea Special pričvršćen na batiskaf Augusta Piccarda 1953. Kućište, originalni mehanizam i narukvica na ovom satu koji je ušao u povijest još uvijek su u savršenom radnom stanju

Tekst: Zoran Supina Fotografije: Christie's

Aukcijska kuća Christie’s održat će 8. studenog dražbu rijetkih satova. Među urarskim blagom koje će se predstaviti u ženevskom hotelu Four Seasons Les Bergues naći će se i ovaj izvanredan i rijedak sat, ne samo svjedok, već i sudionik jednog povijesnog događaja.

Christies Rolex Deep Sea GWA 8 nov 21 4
Rolex Deep Sea Special N°1

N°1 je u povijest ušao 30. rujna 1953. godine, a priča dana postat će i 8. studenog 2021. Razvijen kao prototip za usavršavanje koncepta, Rolex Deep Sea Special N°1 bio je pričvršćen na batiskaf Augusta Piccarda koji je tog dana zaronio 3150 metara ispod površine Sredozemnog mora. Ovaj je sat bio poligon za testiranje Rolexa Deep Sea Special N°3 koji je 23. siječnja 1960. dosegao 10.908 metara dubine u Marijanskoj brazdi i danas je izložen u Smithsonianovom institutu u Washingtonu.

Christies Rolex Deep Sea GWA 8 nov 21 6

“Deep Sea Special Number 1 je sveti gral svih kolekcionara i to što postaje dostupan, ostvarenje je snova tolikih ljubitelja Rolexa i poznavatelja satova diljem svijeta. Ovaj sat je za sva vremena definirao Rolex satove i samu marku”, kaže Rémi Guillemin iz aukcijske kuće Christie’s.

Najrjeđi među rijetkim Rolexima

Kažu da je sedam prototipova izrađeno između 1953. i 1960. Dosad su identificirana samo tri: Deep Sea Special N°1 s ‘niskim staklom’ (izrađenim od pleksiglasa) koji kod otoka Ponza zaronio do 3150 metara; Deep Sea Special N°3 s ‘visokim staklom’ (višim i debljim kristalom, također od pleksiglasa) koji se spustio u dubine Marijanske brazde te Deep Sea Special N°5, također s visokim staklom, koji je Christie’s prodavao 2000. godine.

Christies Rolex Deep Sea GWA 8 nov 21 1

Kako bi proslavili zaron do najdubljeg mjesta na svijetu, Rolex je do sredine šezdesetih izradio tridesetak modela, a Christie’s je jedan takav sat, onaj pod rednim brojem 31, prodao 2009. godine.

Pomicanje granica

Kad je 23. svibnja 1953. sir Edmund Hillary s Rolexom na zapešću osvojio najviši svjetski vrh, tek je započela proizvodnja sata za osvajanje dubina oceana: Rolex Oyster Perpetual Submariner, koji će biti službeno predstavljen javnosti na Sajmu satova u Baselu 1954. godine.

Christies Rolex Deep Sea GWA 8 nov 21 2

O zaronu u dubine u isto je vrijeme razmišljao i švicarski fizičar, izumitelj i istraživač Auguste Piccard, poznat po svojim letovima balonima u stratosferi. Koristeći fizička načela svog stratosferskog balona, ​Auguste i njegov sin Jacques razvili su podmornicu bez presedana: ‘obrnuti Everest’ kako bi dosegao najdublje korito na dnu oceana.

Christies Rolex Deep Sea GWA 8 nov 21 9

Cijeli je svijet gledao kako čudnovati batiskaf (od grčkog za ‘duboko’ (bathos) i ‘brod’ (scaphos)) zaranja u dubine Mediterana, zajedno s Rolexom. Sat je sada izronio na veliku scenu i spreman je pronaći novog vlasnika koji će za njega izdvojiti najveću svotu. Tko će to biti i koliko će novca morati isplatiti, saznat ćemo na ženevskoj dražbi 8. studenog.

unnamed 3 2
Jacques Piccard provjerava Rolex Experimental Deep Sea Special N°1 pričvršćen na trup batiskafa u rujnu 1953.

Facebook

Društvene mreže