Volim ljeto i more jer si, između ostalog, za svako ljetovanje priuštim sat s kojim ne moram brinuti o soli, suncu i moru. Najčešće su to Seikovi diveri, no ovog je ljeta odabir pao na Casio. Atraktivna žuta boja i morski prizvuk osvojili su me još pri prvom predstavljanju Gulfmaster GWN-1000 kolekcije 2015. godine, otkad taj model vrlo uspješno plovi tržištem.
Činjenica da na luneti ima skale od 10 do 1 na prvu će asocirati na Rolexov Yacht-Master II, no tu sve sličnosti prestaju. To uistinu nije isključivo regatni sat, jer brojne funkcije povećavaju njegovu upotrebljivost i mimo jedrilica.

Kao i kod svih ostalih satova i na ovom prije početka nošenja valja namjestiti točno vrijeme, no to se tu ne radi na klasičan način već sat valja staviti u način rada Time te tad pomoću izvučene krunice namjestiti sekundarku na našu vremensku zonu (odnosno na Paris, koji je ovdje izabran da označi tu zonu). Sat ima automatsku korekciju vremena preko radiovalova i to po sljedećim frekvencijama: 77.5 kHz (DCF77: Njemačka), 60 kHz (MSF: Velika Britanije), 60 kHz (WWVB: SAD), 40 kHz (JJY: Fukushima, Japan), 60 kHz (JJY: Kyushu, Japan) i 68.5 kHz (BPC: Kina). Sve se odvija automatski, a korekcije se vrše pet ili šest puta na dan, pa ne treba puno razbijati glavu o tomu pokazuje li točno vrijeme.

Sat ima solarno napajanje, a veliki trostruki senzor na 9 sati detektira temperaturu, tlak zraka i visinu (od -700 do 10.000 metara, s mjernom jedinicom od 1 m). Barometar mjeri u području od 260 do 1.100 hektopaskala te grafički prikazuje trendove za posljednjih 20 sati. Sat ima i digitalni kompas, po čijem aktiviranju funkciju magnetne igle koja pokazuje sjevera preuzima sekundarka, a odnosu spram istaknute točke (na 12 sati) ispisuju se na digitalnom ekranu u stupnjevima (od 0 do 359). A to ni izbliza nije kraj funkcija ovog sata, jer je na ekranu moguće očitati i trenutnu temperaturu, mjesečeve mijene, morske mijene, rezervu snage…

Putnicima je osigurano 29 vremenskih zona, po želji programirate i po pet alarma dnevno, štoperica mjeri do 1/100, a kalendar je programiran do 2099. Brojčanik je trodimenzionalan, vrlo pregledan. Kazaljke imaju dodatni bijeli porub, na deset je sati podbrojčanik koji odrađuje neke funkcije sata, a na donjem dijelu veliki digitalni LCD zaslon. Uz sve to, pritisak na gornji desnim gumbom upalit će pozadinsko LED svjetlo na brojčaniku, kojeg se toliko dobro sjećam još iz osnovne škole i svog prvog digitalnog sata.

G-Shock modeli od premijernog predstavljanja 1983. prepoznatljivi su po svojoj robusnosti. Razvijani su s idejom da izdrže pad sa 10 metara visine, da su vodonepropusni do 10 bara te da im baterija traje najmanje 10 godina. G-Shock Gulfmaster GWN-1000 nadmašio je sve inicijalne pretpostavke. Premda velik po dimenzijama (kućište ima promjer od čak 44,9 mm i debljinu od 16,2 mm, a razmaka među lugovima je ovećih 55,8 mm), na zapešću ne djeluje preglomazno. Nije za malu ruku, no kako teži svega 101 gram neće predstavljati teret. Staklo je mineralno, ali spremno na torture, a vodonepropusnost deklarirana na 20 bara.
U žutoj izvedbi ovaj je Gulfmaster sve samo ne neupadljiv, no izgleda odlično i pokupio je brojne pozitivne komentare. Remen je dvoredno bušen, s kopčom sa dva jezičca te na ruci leži vrlo čvrsto, a s obzirom na to da je integriran u kućište zaboravite na klasičnu promjenu remena. No, ako se baš zainatite, na forumima se mogu naći specijalisti koji nude zamjenske remene i za njega.

Nakon tri tjedna mora taj Gulfmaster mi se još više svidio. Nevjerojatno koliko korisnih funkcija pruža, kako je lagan i robustan te cjenovno vrlo prihvatljiv – stoji 2.700 kuna! Malo je satova u toj cjenovnoj kategoriji koji se mogu mjeriti s njim. Nije, doduše, sat koji ću nositi svaki dan, no kad će more i ljeto biti u pitanju neću puno razmišljati.

Casio G-Shock Gulfmaster GWN-1000
Referentnca: GWN-1000-9AER
Promjer kućišta: 55,8 mm
Debljina kućišta: 17 mm
Težina kućišta: 101 gram
Vodonepropustnost: 200 m
Trostruki senzor s visinomjerom, barometrom i kompasom
Mjesečeve mijene, plime i oseke
Korekcija točnosti po atomskom satu preko radio frekvencija
Svjetska vremena u 29 vremenskih zona
1/100 sekunde štoperica
Odbrojavanje
Pametna krunica
Čelična luneta, staklo mineralno
Solarno punjenje
Radio frekvencije: 77.5 kHz (DCF77: Njemačka); 60 kHz (MSF: Velika Britanije); 60 kHz (WWVB: SAD); 40 kHz (JJY: Fukushima, Japan)/60 kHz (JJY: Kyushu, Japan); 68.5 kHz (BPC: Kina)
CIJENA: 2.700 kn